ОШ "ЖАРКО ЗРЕЊАНИН" - Велико Лаоле

Главна рубрика
Вести
  • Учимо сви заједно

    29. April 2024 10:06
    У ОШ "Жарко Зрењанин" Велико Лаоле општина Петровац на Млави, 25.04.2024. године одржан је догађај посвећен промоцији инклузивног образовања у оквиру пројекта "Учимо сви заједно" који спроводе Министарство просвете и УНИЦЕФ, уз финансијску подршку Европске уније.
    Како је један од циљева пројекта и подизање свести јавности о важности и позитивном утицају инклузивног образовања на друштво у целини, школе које се налазе на територијама 20 јединица локалних самоуправа које учествују у пројекту ће током 2024. године одржати промотивне догађаје намењене локалним заједницама и широј јавности. Први циклус промотивних догађаја одржава се током априла и маја 2024. године.
    Промотивни догађај који се одржава окупио је представнике локалне самоуправе, директоре, наставнике, родитеље и ученике који су укључени у пројекат, представнике мреже за инклузивно образовање и представнике других локалних институција и организација, укључујући локалне организације цивилног друштва.
    Окосница овог промотивног догађаја је заједничко осликавање слова у реченици „Учимо сви заједно“, у коме учествују ученици, наставници и представници локалне заједнице. Заједничким осликавањем слова, стављамо у фокус да деца уче од одраслих, да одрасли уче од деце, да деца уче са децом и да сви учимо заједно у циљу равноправног, квалитетног, инклузивног и демократског друштва.
    Инклузивно образовање је квалитетно образовање које уважава различитост, способности и потенцијале сваког детета, истовремено пружајући додатну подршку учењу сваком детету којем је то потребно.
    Министарство просвете, Европска унија и УНИЦЕФ су 2021. године удружили снаге да побољшају доступност и квалитет предуниверзитетског образовања за свако дете, посебно за децу неповољног социо-економског статуса. Пројекат полази од стратешког опредељења Републике Србије да је инклузивно образовање основно право сваког детета и полазна тачка за развој праведног, отвореног, и демократског друштва.
    Пројекат "Учимо сви заједно", вредан 5 милиона евра бесповратне помоћи, који финансирају Европска унија и УНИЦЕФ, има неколико циљева:
    • Даље унапређење системао бразовања и усклађивање са стандардима и праксама ЕУ у области инклузивног образовања;
    • Унапређивање све укупног квалитета образовања, што подразумева и знања и вештине наставника да одговоре потребама сваког детета у одељењу;
    • Унапређивање сарадње различитих актера на националном и локалном нивоу на даљем развоју квалитетног и нклузивног образовања за свако дете.
    У пројекат је директно укључено 20 јединица локалних самоуправа, а пројектом је обухваћено око 10 одсто школа у Србији и око 5.000 стручњака из образовања и других области. Министарство просвете, науке и технолошког развоја EU u Srbiji UNICEF Srbija
  • Водич за родитеље

    02. Oktobar 2022 09:25Водич за родитеље - Заједно против рака грлића материце
Банери



Администрација


Претрага


Календар
Мај 2024
НЕДПОНУТСРЕЧЕТ ПЕТСУБ
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031


Наша Facebook страница

Измене и допуне „Правилника о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање“

Датум: 26. Avgust 2020 22:24 Категорија: Новости

Измене и допуне „Правилника о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање“ од 08. августа 2020. године.

ДОПИС ИЗ ШКОЛСКЕ УПРАВЕ

Обавештавамо Вас да су донете измене и допуне „Правилника о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање“. Правилник је објављен у „Службеном гласнику Републике Србије“, број 104/20 од 31. јула 2020. године и ступио је на снагу 08. августа 2020. године.
Допуне и измене правилника су у складу са Закључком Радне групе Владе Републике Србије за превенцију и сузбијање насиља у школама у Републици Србији која је формирана Закључком Владе 05 Број: 02-12811/2019 од 20. децембра 2019. године. У складу са својим циљевима Радна група је на састанку одржаном 17. јануара 2020. године донела Закључак о изменама Правилника о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање. Кључне измене и допуне одоносе се на прецизирање процедура поступања када је у питању насиље ученика над запосленима у образовно васпитним установама, указивање на специфичности поступању у ситуацијама које укључују децу предшколског узраста као и децу, односно ученике који се образују по индивидуалном образовном плану (ИОП). Измене су обухватиле и прецизирирање процедура, а на основу анализе досадашње примене Правилника у свакодневној пракси.
Такође, обавештавамо Вас да је Министарство у сарадњи са УНИЦЕФ-ом и Центром за интерактивну педагогију (ЦИП) издало приручник за школе „Ка сигурном и подстицајном школском окружењу“ и приручник за васпитаче „Вртић као сигурно и подстицајно окружење за учење и развој деце“. Приручник „Ка сигурном и подстицајном школском окружењу“ је настао као резултат искуства запослених из школа, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, УНИЦЕФ-а и цивилног сектора и представља и интегрисање знања, искуства и ресурса насталих током реализације и евалуације програма „Школа без насиља“. Приручник садржи материјале који се могу користити приликом планирања и реализације превентивних активности у циљу спречавања насиља у раду са ученицима, родитељима и наставницима. Приручник за васпитаче „Вртић као сигурно и подстицајно окружење за учење и развој деце“ који је настао у оквиру истоименог пројекта истиче значај ране превенције, обезбеђивање сигурног и подстицајног окружења, окружења у којем ће се сва деца осећати прихваћено и уважено и у којем ће свако дете имати  могућности за учење и развој.
            Све установе образовања и васпитања су у обавези да систематски планирају, реализују и прате активности у циљу унапређивања међусобног уважавања и прихватања различитости, подстицању конструктивне сарадње између свих актера и  сматрамо да ће Вам приручници користити и бити значајна подршка у процесима континуираног планирања и спровођења програма превенције насиља и дискриминације.
 
 
            Молимо Вас да обезбедите да се сви запослени у Вашој установи, као и родитељи и ученици упознају са наведеним изменама и допунама Правилника.
Предлажемо да се упознавање организује у сарадњи са секретаром школе и представницима Тима за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања.